Numen, veus d’Ilercavònica

Sin categoría 5 mins, 27 segs
Mariola Nos Mateu

Numen, veus d’Ilercavònica. Cultura ebrenca

NUMEN, VEUS D’ILERCAVÒNIA

L’Ajuntament de Tortosa, Òmnium Cultural de les Terres de l’Ebre, i el col·lectiu diLLUMs d’arts al Forn, en col·laboració dels Serveis Territorials de Cultura de la Generalitat de Catalunya, Campus Extens de la URV a Tortosa, l’Escola Municipal de Teatre de Tortosa, el grup CREA i el Forn de la Canonja, organitzen per segon any aquest acte que serveix d’homenatge a les persones i entitats culturals ebrenques que han rebut premis i reconeixements durant l’any anterior en camps diversos com la literatura, la fotografia, la pintura, la comunicació, el cinema, la música, etc., amb l’objectiu de posar en valor la quantitat i la qualitat de la gent que treballa per la cultura al nostre territori.

L’acte tindrà lloc el 2 de febrer de 2020, a les 6 de la tarda, al Teatre Auditori Felip Pedrell de Tortosa. No té el format d’una gala o d’una entrega de premis, sinó la representació de l’espectacle Numen, veus d’Ilercavònia, realitzat per Valer Gisbert, amb teatre, música, poesia, imatge, dansa…

A l’espectacle de l’any passat, Numen és la musa de qualsevol disciplina, la mateixa que converteix els somnis en realitat i obre canals de llum i inspiració en les persones, que dorm . al fons de l’Ebre, i desperta per desvetllar en nosaltres somnis d’art.

Enguany Numen gira al voltant d’un autor/a teatral que ha d’escriure una obra que es presentarà al mateix Teatre Auditori. Serem testimonis, en directe, del procés creatiu, dalt de l’escenari, de la materialització de les diverses facetes del seu món interior, de les emocions, de les vivències i, sobretot, de la seva relació amb sa mare, i de les motivacions que l’han dut a escriure.

Repartiment:

Marta Viladrich (dansa, teatre i rapsòdia)

Enric Panisello (Música i cant)

Mª Cinta Villamón (teatre, cant i rapsòdia)

Alba Figueroa (teatre, cant i rapsòdia)

Ismael Villamón (teatre i rapsòdia)

Francisco de Pedro (teatre i rapsòdia)

Ruben García (dansa)

Meritxell Sabaté (Teatre i rapsòdia)

Júlia Redó (teatre i rapsòdia)

CREA (vídeo)

So i Llum: LDF Il·luminació

Disseny cartell: Josep Boldó

Idea artística, guió i direcció: Valer Gisbert

La relació de persones i entitats premiades intenta ser exhaustiva i inclou les quatre comarques ebrenques i de la seva zona d’influència. Ha calgut fer una intensa tasca de recerca i, amb tota seguretat, hi haurà mancances per les quals demanen disculpes, símptoma de la quantitat i varietat de premis culturals que s’han aconseguit. Qualsevol informació al respecte, tant de premis guanyats el 2019, com dels premis que es guanyaran el 2020, es pot enviar al correu electrònic numenEbre@gmail.com, i serà benvinguda.

RELACIÓ DE PERSONES I ENTITATS PREMIADES DURANT EL 2019

Agrupació Musical Rapitenca: Concurs internacional de Bandes Simfòniques del FEM BANDA – International Band Festival Lleida

Albert Curto: Premi Cèsar August Torras de Vic

Albert Guiu Bagés: Premi de Narrativa de la Móra la Nova

Andreu Caralt: Premi Jordi Fontanet; Festival Internacional de Cinema en Català FIC-CAT 2019, Millor producció de les comarques tarragonines

Angel Algueró Borrás. 48é Premi de pintura Josep Martí Roca, de la Sènia

Batiste Pla Sanz: XXVI Premi de Fotografia Terra Alta

Canal Terres de l’Ebre, Miki Colomer: premi a millor documental de mitja durada al Festival Terres Travel amb ‘L’aigua. Esclat de vida’

Carina Balfego:Concurs de Fotografia de les Terres de l’Ebre: categoria Activitat humana; 38 Salón de Fotografía de Quart de Poblet

Carme Cruelles Rosales: Premi Joan Guasp de Poesia de Consell (Mallorca)

Carme Meix: Premi Neus Gràcia d’Òmnium cultural

Carme Sabaté: 1r Concurs postal dels diLLUMs

Daniela Gallardo: Premi del Concurs Calendari Montsià Jove 2019, de Consell Comarcal del Montsià

Dona Poesia: Premi al millor projecte de col·laboració Interinstitucional de la JCI Tarragona

Elena Solé: Premi de Narrativa Lletres al vent de Gandesa

Emigdi Subirats: Premi Rafael Sari 2019 de narrativa que atorga l’Obra cultural de l’Alguer

Esther Benet: Premi del Vi Català de l’INCAVI al Festival Internacional del vi i el Cava

Eufònic: Premi Muncunill a la Innovació Cultural

Jesus Serrano Pons: Premi Literari Castell d’Ares; Premi de Novel·la Curta Verònica la Cartonera; 28è Concurs Literari Amadeu Pi i Secall de Falset

Joan Beltran: Premi Maestrat Viu

Joan Gil Raga: IV Liga Española de Fotografía organitzada per la Confederación Española de Fotografía, Apartat de natura

Joan Margalef España: premi al millor guió sense producció al Fusion International Film Festival de València; Millor guió a la secció New Horizon al Festival de cine de Oaxaca (México)

Jonatan Rius: Premi IATI a millor Instagram de viatges

Josefina Matamoros: Premi Nacional de cultura

Josep Igual Febrer: Premi de Poesia Xavier Casp; Premi Joan Fuster d’assaig premis Octubre

Josep Ollé Sabaté: Premi Maria Font Bernaus del III Concurs Internacional de Composició Coral de l’Orfeó Català

Josep San Abdon: Reconeixement Sopar de Lletres Onada Edicions

Juli García Balagué:Concurs de fotografia Terres de l’Ebre

La 2 de Viladrich: Premis Nacionals als Establiments Comercials Centenaris

Laura Tienda: Premi Cèsar August Torras de Vic

L’Ebre, setmanari: Millor portada de l’any en els premis de l’associacio catalana de premsa comarcal acpc

Lia Sampai: Concurs Inèdit de Llambilles; XXI Certamen de Jóvenes cantautores de Elche

Litterarum: Premi Nacional de Cultura

Manel Raga Raga: Premi Ageas Insurance al Millor Curtmetratge del Festival DocLisboa

Marc Prades Fonollosa: Premi Flecha en Blanco; 2 premis Inspiration Awards a Brasil; 2 premis col·lecció Fotógrafos de bodas;Wedding Photography Select & The Select Bride

Mario Pons Múria-El Periple: Premi al millor guió de llargmetratge documental al Five Continents International Film Festival de Veneçuela; Global Award al Festival Internacional de cinema de Berlín; Millor documental al Festival SFAAF de Xile 2019

Mercè Gómez: 19è Concurs de Pintura de Jesús

Mercè Gonzàlez: 42è Premi Coca-Cola de Catalunya

MIM: Premi Ebremusik

Miquel Esteve: Premi Mallorca de Narrativa

Miquel Reverté Premi literari Vila de Santa Bàrbara; Premi de Benicarló

Montse Montse Boldu: Premi Lluís de Montsià de Sant Carles de la Ràpita

Núria Morera: Premi de Narrativa Ribera d’Ebre

Oriol Gracià Carles:Festival Internacional de Cinema en Català FIC-CAT 2019, Millor producció de les comarques tarragonines; Premi del Vi Català de l’INCAVI al Festival Internacional del vi i el Cava

Rafael Fabregat: XX Certamen de Teatro Mínimo Rafael Guerrero

Raimond Aguiló: XVIII Certamen Nacional de Poesia Paco Mollá; Premi de Poesia Lletres al vent de Gandesa; Premi de Poesia Josep Fàbregas i Capell de Sallent; Premi Jocs Florals de la Tardor de Barcelona

Ramon González Reverter: “Cuentos de Navidad” de Villaluenga de la Sagra (Toledo); “Microrelats pel Dia de la Dona” de Balsareny; “La Font de la Teula” de Santa Maria de Martorelles; els “Jocs Florals” de Castellolí, el Centre Sant Pere de Barcelona; “Modest Salse” d’Hostalric; “Sant Jordi” d’Olèrdola; “Vila del Pla” del Pla de Santa Maria; “Somnis Daurats” de Manresa; “Vila de Navarcles” Navarcles; “21 d’Abril” l’Aldea (Narrativa); “21 d’Abril” 2019 L’Aldea (Història); “Maria Roca” de la Pobla de Vallbona; “El Francolí” de l’Espluga de Francolí; “Narrativa Breu” Artesa de Segre; “Certamen para Gente Mayor” de Castellón.

Ramon Obiol Ramon Obiol Reverte: Premi de poesia de Lloret de Mar

Raquel Sánchez Segarra: Premi Fira del Llibre Ebrenc

Roberto Olivan: Award EFFE 2019-2020 award from the European Festivals Association in a ceremony in Bozar (Brussels)

Sergio Bassa:Memorial Pere Rodeja

Susanna Lizárraga Maigí: Premi de Narrativa Breu Ciutat d’Amposta

Tian Gombau Drago: Premi al Millor Espectacle de Xicotet Format-FETEN; Drac d’Or a la Millor Escenografia-Fira de Teatre de Titelles de Lleida; Premi del públic Professional-VI International Puppet Theatres Festival “Visiting Arlekin”, Omsk (Rússia)

Tomàs Camacho Molina: XII Premis Literaris de Constantí

Vicent Pellicer Ollés: Premi Sant Jordi Biblioteca de Tortosa

Xavier Lluís Chavarria: II Premi Imagina un amor; Festival Qlit organitzat per l’AELC

Zoraida Burgos: Jocs Florals de Perpinyà

Entrades relacionades

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *